Strict Standards: Declaration of KunenaLayoutBase::debug() should be compatible with Joomla\CMS\Layout\BaseLayout::debug($data = Array) in /home/aw020400/www_root/stalker/libraries/kunena/layout/base.php on line 38
Vitajte, Hosť
Užívateľské meno: Heslo: Pamätať si ma

TÉMA: Vektorová offline mapa - openstretmap.org, freemap

Vektorová offline mapa - openstretmap.org, freemap 14.01.2015 08:52 #81

  • lubos80
  • lubos80-ov Avatar
  • NEPRÍTOMNÝ
  • Senior Stalker
  • Príspevky: 20
  • COM_KUNENA_KARMA: 1
Pre tých čo nepoznajú.. Openstreetmap.org / Freemap Slovakia je mapovanie "sveta" širokou komunitou. Používajú sa vlastné GPS tracky a zdroje na ktoré sa získa súhlas. Veľká výhoda je, že sú mapy živé. A úroven detailov záleží len od komunity v danom okolí. Mapovať sa dá všetko cesty, budovy, toky, turistika, cyklo, altánky, ohníky, skaly a pod. Z dát potom vznikajú rôzne projekcie máp (autoatlas, turistická). Takisto je milión aplikácií pre iphone, android, dokonca aj staré J2me telefóny (trekbuddy) - online, a pre nás dôležité offline.

Pre androidy existuje výborná mapová aplikácia Locus. Tá vie prepínať rôzne zdroje. Autor v nej po čase pridal podporu vektorových máp. A to už sa chytil našinec a spravil aplikáciu Freemap Locus Addon. Ktorá vie okrem iného pre Locus stiahnúť cca 100MB OFFLINE vektorového celého slovenska + rôzne štýly. Osobne používam turistickú tému (hiking téma od JurajS) + Freemap Slovakia TOPO + SRTM výškové údaje.

Do telefónu sa tak dostáva veľmi podrobná a aktuálna mapa. Keďže je offline funguje všade. S využitím telefónu s GPS/Glonas umožňuje aj veľmi presne navigovanie (pramene, altánky, ohniská). Navyše každý vie v svojom okolí domapovať zmeny, či chýbajúce veci.

Ďalšia featura plnej verzie locusu je posielanie online polohy na server (cez URL) či APRS/CB. Čiže stačí malý PHP skript a ukladať do mysql polohy. Vizualizovať napr. cez Leaflet a "vaši" blízky majú o vás info, keď spoznávate svoje okolité lesy :)

Napr. ja som Locus využil pri 650 km pochode z Dukly na Bradlo (Brezová pod Bradlom). Stačil k tomu starý Xperia X8 + battery packy. Keď pršalo/mrzlo mal som zabalený v igelite. Pri hustej hmle a polomoch nenahraditelná vec. Dnešné "lepšie" smartfóny sú odolnosťou (vodotesnosť) a výdržou batérie oveľa ďalej.

Aj keď náhodou raz GPS/Glonas vypnú. Stále mám k dispozicii podrobnú offline mapu. Takisto je nainštalovaná v telefóne u ženy a domácom tablete. Tiež na všetkom máme nainštalovanú autonavigáciu Mapfactor. Tiež používa openstreetmap - na klik sa dá stiahnúť celá krajina. Locus + OSM používam stále, často krát aj v meste. Žena zas ten Mapfactor. Papierová mapa je fajn. Ale v prípade väčšieho SHTF sa budem možno musieť presúvať z Karpát niekam na stredné či severné Slovensko. Pri tých detailoch by to bolo veľmi veľa papiera. A tiež si neviem predstaviť aktualizovať diaľnice, resp. aj niektoré lesné cesty po 10 rokoch už nemusia existovať

Linky
www.geoblog.sk/2013/04/02/freemap-vektorove-topograficke-mapy/
www.geocaching.sk/diskusia.php?mtheme=2&theme=9841
www.mtbiker.sk/forum/vase-cyklotrasy/loc...herov-t26887-30.html
Mapfactor navigatorfree.mapfactor.com/cs/
COM_KUNENA_VIEW_DISABLED
Moderátori: Autogen, Viking
BIGTheme.net • Free Website Templates - Downlaod Full Themes