Puškohľad pre Stalkera III. Paralaxa

564198448 oNazdar Stalkeri. Po sérií článkov o prežití či psychológií  prežitia sa dnes vrátime k puškohľadom, vysvetlíme si pojem paralaxy a uvidíme čo ďalej.

 

Takže kam sme sa v našom výber puškohľadu dostali? Máme vybraný variabil s red dotom a pravdepodobne kríž v rovine SFP /Second Focal Plane/. Prečo? Variabilný puškohľad nám rozširuje možnosti jeho použitia. Môžem strieľať na rôzne vzdialenosti s takmer rovnakým komfortom. Na rýchlo sa pohybujúce ciele, kde ocením malé alebo žiadne zväčšenie a máme prehľad až po vzdialený cieľ kde ocením naopak maximálne zväčšenie. A kríž v rovine SFP? Vyberáme optiku na vz.58 nie na Barrett M82 v kalibri .50 BMG. Pozrieme sa nabudúce z rýchlika na balistiku 7.62x39 aby nám to bolo jasnejšie.

OK. Poďme na tu nešťastnú paralaxu. Paralaxa je najviac mätúci pojem pri výbere puškohľadu pre toho kto to robí prvý krát. Zväčšenie aj priemer objektívu jasný každému.

Paralaxa je v podstate optická chyba puškohľadu, ktorá vzniká keď cieľ a vaše oko nie sú v jednej ohniskovej rovine pri hocijakom zväčšení puškohľadu.

paralaxa

Vzniká jednoducho tak, že keď priložíte oko k puškohľadu nesprávne/vľavo ,vpravo či hore, dole od stredu/ mierite v podstate na niečo čo tam nie je. Ešte ste ani nevystrelili a už máte jednu streleckú chybu úspešne za sebou.

Jeden obrázok za sto slov.

parallax fig1

Červená zle, zelená dobre. To znamená, že podľa Vášho najlepšieho vedomia, umiestnite zámerný kríž presne na stred cieľa, ale v skutočnosti puška vystrelí niekam inam.  Nie je to veľmi optimistické, však.

Čo s tým? Všetky moderné a kvalitné puškohľady toto vedia riešiť. Puškohľad ktorý nemá možnosť nastavenia paralaxy, ju ma nastavenú /odstránenú/ na pevnú vzdialenosť a to väčšinou  na 100m, náhaňkové puškohľady niekedy na 50m.Väčšinou puškohľady s pevným alebo malým zväčšením. To znamená, že keď strieľate na inú vzdialenosť tak sa chyba paralaxy prejaví. Ale nebojte sa, nie je to nič dramatické. Pre 99% z nás a pri plánovanej streľbe na cca. 50 až 150m, väčšiu paseku spravia Vaše ruky, dýchanie, stres, spúštanie, presnosť pušky či náboja. Verte mi J.

Hawke Sidewinder1

No a variabilné puškohľady s veľkým zväčšením majú točitko pre nastavenie paralaxy. Niektoré na objektíve, ale moderné taktické väčšinou na stredovej kocke vľavo. No a pokiaľ máte puškohľad s korekciou paralaxy, tak jednoducho točíte kolieskom korekcie tak dlho, až kým nemáte presne zaostrené na Váš cieľ. Tým je chyba paralaxy odstránená a Vy môžete strieľať.

Jednoduchá kontrola. Nezmeníte polohu pušky, ale pohybujte hlavou hore-dole, vľavo-vpravo. Pokiaľ sa kríž na cieli nehýbe, je to ok, pokiaľ áno točíte ďalej J .

Druhotným ziskom z tohto všetkého je,  že pokiaľ sa teraz pozriete na komínik paralaxy, tak z neho viete odčítať reálnu vzdialenosť cieľa, pokiaľ je na koliesku naciachovana. Niektoré puškohľadu to nemajú, pretože v dnešnej dobe laserových zameriavačov vzdialenosti je to už bezpredmetne , že.

Tak snáď to niekomu z Vás Stralkeri pomôže, a budete v tom mať jasnejšie. Nabudúce dáme niečo o krížoch, zväčšení a snáď už aj vyberieme ten správny kuker na vz.58.

BIGTheme.net • Free Website Templates - Downlaod Full Themes